Hanford Champion
Year: 2007
Team: Cross Country (Girls)
Eastern Regional Champions
The Hanford girls had their own close finish, edging West Valley (Yakima) for the 3A girls title by a single point as Erin Hegarty, Haley Tank, Leilani Anderson and Megan Dart all finished in the top 15 for the Falcons.

"It's pretty special to see how that group has continued to improve," coach Sean Mars said after Hanford won its first regional title in school history.

Defending champion Lisa Olander of West Valley led most of the race and was on cruise control over the final mile.

Southridge freshman Emily Butler finished fourth, the beginning of a flood of local runners. Hegarty placed sixth, Tank eighth, Anderson 10th and Dart 14th, with Kamiakin's Rachael Gerboth placing 12th and Sunnyside's Brittany Messmore 13th.

"It's so exciting," Tank said of the team title. "We really hoped to win it, but we weren't too cocky or confident about it."

The top three teams and 15 individuals from each race qualified for state next Saturday at Sun Willows Golf Course in Pasco. Mid-Columbia teams accounted for 17 individual and three team entries.

Wandermere GC, Spokane (5K)

Team scores (top 3 to state)--Hanford 64, West Valley (Yak) 65, Mount Spokane 72, Southridge 100, East Valley (Spo) 125, North Central 127, Kamiakin 135, Sunnyside 198, Eastmont 235.

State Qualifiers

Hanford--6, Erin Hegarty 19:48; 8, Haley Tank 20:04; 10, Leilani Anderson 20:12; 14, Megan Dart 20:26; 26, Kate Thomas 20:58; 35, Lauren Curran 21:28; 52, Amanda Lopez 22:33.

West Valley--1, Lisa Olander 19:15; 3, Stephanie Shuel 19:39; 17, Aubrey Packard 20:33; 20, Audrey Urlacher 20:50; 24, Chantel Jaeger 20:56.

Mount Spokane--2, Courtney Zalud 19:29; 5, Sarah Craig 19:47; 15, Stephanie Inouye 20:28; 22, Amy Pomante 20:54; 28, Kayce Smith 21:01.

Individuals--4, Emily Butler (SR) 19:40; 7, Lauren Bergam (EV) 19:52; 9, Rachel Ballard (NC) 20:08; 11, Elizabeth Fall (NC) 20:12; 12, Rachael Gerboth (Kam) 20:18; 13, Brittany Messmore (SS) 20:23.

Area Teams

Southridge--18, Robyn Feil 20:37; 23, MacKensie Rockstrom 20:56; 25, Rachel Burt 20:57; 30, Sharlee Robles 21:03.

Kamiakin--19, Kaylee Brooks 20:49; 31, Michelle Henson 21:06; 33, Tina Miller 21:23; 40, Savanna Davies 21:46.

Sunnyside--16, Jocelyn Yanez 20:31; 50, Lupia Arriaga 22:30; 60, Marlene Manzo 23:47; 62, Andrea Salmeron 23:51.

Kennewick--55, Hannah Freier 22:48; 61, Katie Hempel 23:40.