Hanford Champion
Year: 2008
Team: Swimming
District Champions
Melissa Merrill and Kristen Bennett were double-winners Saturday to lead Hanford to the CBBN 3A District swimming championship at Central Washington University.

Merrill won the 200-yard individual medley and 100 freestyle, while Bennett won the 100 butterfly and 500 free.

Team Scores--Hanford 186, West Valley 170, Sunnyside 81.

State Qualifiers

200 medley relay--1, Sunnyside (Marisa Broersma, Kaitlyn Broersma, Toni Castillo, Christine Kim) 1:58.64; 2, Hanford 1:59.41; 3, West Valley 1:59.49.

200 free--1, Megan Maynes (H) 2:08.48. 200 IM--1, Melissa Merrill (H) 2:21.77.

50 free--1, Keely Hausken (WV) 25.55; 2, Castillo (S) 25.67. Diving--1, Robyn Sundlee (WV) 262.60.

100 fly--1, Kristen Bennett (H) 1:00.45; 2, Keely Hausken (WV) 1:00.60; 3, Christine Tixier (H) 1:01.00; 4, Castillo (S) 1:02.31.

100 free--1, Merrill (H) 58.00. 500 free--1, Bennett (H) 5:13.49.

200 free relay--1, Hanford (Stephanie Heeney, Maynes, Katie Valinske, Mariah Sullivan) 1:50.00.

100 back--1, Nikki Cleary (WV) 1:02.91.

100 breast--1, K. Broersma (S) 1:09.69; 2, Tixier (H) 1:09.84.

400 free relay--1, West Valley (Heather Seaman, Sammy Poston, Cleary, Hausken) 3:52.36; 2, Hanford 3:53.92.

FINALISTS - OCTOBER 31, 2008

200 medley relay--1, Sunnyside (Marisa Broersma, Kaitlyn Broersma, Toni Castillo, Christine Kim) 1:59.77; 3, Hanford 2:06.54.

200 free--1, Megan Maynes (H) 2:12.83; 2, K. Broersma (S) 2:13.45; 4, Nicole Christianson (H) 2:20.44; 5, Miranda Rhoten (H) 2:27.98.

200 IM--1, Melissa Merrill (H) 2:22.28; 5, Allison Maynes (H) 2:39.94; 7, Julia Mei (H) 2:51.56; 8, Sienna Prehodchenko (H) 2:54.97.

0 free--2, Castillo (S) 26.03; 3, M. Broersma (S) 26.99; 4, Mariah Sullivan (H) 27.53; 6, Katie Valinske (H) 27.78; 7, Stephanie Heeney (H) 28.00.

100 fly--1, Christine Tixier (H) 1:00.82; 2, Castillo (S) 1:01.21; 4, Kristen Bennett (H) 1:04.92; 5, Rhoten (H) 1:19.83; 8, Mary Gallant (H) 1:23.74.

100 free--1, Merrill (H) 57.99; 2, Kim (S) 58.83; 4, M. Maynes (H) 1:00.28; 6, Heeney (H) 1:02.16; 7, Sullivan (H) 1:05.76.

500 free--1, Bennett (H) 5:54.75; 2, Christianson (H) 6:11.96; 5, Tess Jenkins (H) 6:33.65; 7, Gallant (H) 7:05.18.

200 free relay--1, Hanford (Heeney, Valinske, M. Maynes, Sullivan) 1:51.56.

100 back--4, Kim (S) 1:10.96; 5, A. Maynes 1:11.51; 7, Prehodchenko (H) 1:20.40; 8, Mei (H) 1:22.08.

100 breast--1, K. Broersma (S) 1:09.50; 2, Tixier (H) 1:09.85; 3, M. Broersma (S) 1:14.23; 4, Valinski (H) 1:18.72; 6, Jenkins (H) 1:21.32; 7, Rebekah Deibler (H) 1:27.32.

400 free relay--1, Sunnyside (Castillo, M. Broersma, K. Broersma, Kim) 4:07.91; 2, Hanford 4:12.03.

Area Swim Leaders through October 28, 2008

200 medley relay — Hanford 1:59.78, Prosser 2:02.00 (sq), Moses Lake 2:01.92, Sunnyside 2:02.59, Kamiakin 2:04.97, Southridge 2:05.04.

200 freestyle — Natilee Ruiz (Othello) 1:58.73 (sq), Kristen Bennett (Hanford) 2:01.77 (sq), Megan O’Leary (Southridge) 2:04.16, Courtney Schwiesow (Moses Lake) 2:04.90, Jenna Mehlenbacher (Richland) 2:05.49, Tori Jones (Walla Walla) 2:08.75. Also — Mackenzie Gant (Prosser) 2:09.05 (sq).

200 IM — Natilee Ruiz (Othello) 2:10.90 (sq), Kristen Bennett (Hanford) 2:17.21 (sq), Megan Schuh (Moses Lake) 2:19.35, Christine Tixier (Hanford) 2:22.32, Melissa Merrill (Hanford) 2:22.68, Mackenzie Gant (Prosser) 2:23.97 (sq).

50 free — Natilee Ruiz (Othello) 24.59 (sq), Toni Castillo (Sunnyside) 26.01, Kaitlin Kessie (Kamiakin) 26.17, Melissa Merrill (Hanford) 26.22, Jenna Mehlenbacher (Richland) 26.32, Christine Tixier (Hanford) 26.63.

100 butterfly — Natilee Ruiz (Othello) 1:00.04 (sq), Christine Tixier (Hanford) 1:01.41 (sq), Kristen Bennett (Hanford) 1:01.49 (sq), Toni Castillo (Sunnyside) 1:03.58, Meghan Pickett (Richland) 1:04.65, Hannah Grigg (Moses Lake) 1:05.19. Also — Mackenzie Gant (Prosser) 1:06.06 (sq).

100 free — Natilee Ruiz (Othello) 54.17 (sq), Melissa Merrill (Hanford) 56.97, Kristen Bennett (Hanford) 57.12, Jenna Mehlenbacher (Richland) 57.59, Megan Schuh (Moses Lake) 58.13, Christine Kim (Sunnyside) 58.58.

500 free — Natilee Ruiz (Othello) 5:08.83 (sq), Kristen Bennett (Hanford) 5:20.98 (sq), Megan Schuh (Moses Lake) 5:27.75, Courtney Schwiesow (Moses Lake) 5:30.79, Megan O’Leary (Southridge) 5:33.23, Deryk Gaddis (Moses Lake) 5:36.58. Also — Mackenzie Gant (Prosser) 5:43.21 (sq).

200 free relay — Hanford 1:46.07 (sq), Sunnyside 1:48.39, Southridge 1:49.27, Richland 1:51.29, Moses Lake 1:51.29, Kamiakin 1:53.13.

100 backstroke — Natilee Ruiz (Othello) 1:01.24 (sq), Mackenzie Gant (Prosser) 1:03.93 (sq), Tori Jones (Walla Walla) 1:04.29, Kristen Bennett (Hanford) 1:05.14 (sq), Hannah Rankin (Prosser) 1:05.93 (sq), Megan O’Leary (Southridge) 1:05.94.

100 breaststroke — Natilee Ruiz (Othello) 1:09.81 (sq), Kaitlyn Broersma (Sunnyside) 1:10.75 (sq), Christine Tixier (Hanford) 1:11.09 (sq), Marisa Broersma (Sunnyside) 1:12.03 (sq), Kristen Bennett (Hanford) 1:12.96, Courtney Schwiesow (Moses Lake) 1:14.95.

400 free relay — Hanford 3:54.76 (sq), Moses Lake 3:58.45, Walla Walla 3:59.31, Southridge 4:02.03, Sunnyside 4:04.65, Prosser 4:07.80 (sq).