Hanford Champion
Year: 2010
Team: Swimming
District Champions
The Hanford swim team dominated the Class 3A regional meet Saturday, winning the team title and qualifying 15 swimmers for the state meet.

The Falcons finished with 548 points to easily defeat Eastmont's 366. Southridge was third with 364, while Kamiakin was fifth with 167 and Kennewick sixth with 149.

The Suns automatically qualified six swimmers to state.

Numerous district records fell Saturday, led by Hanford's 200 medley relay team. Southridge also set a school record, taking third in that race.

In Class 4A, Richland took second to Wenatchee, as the Bombers qualified five swimmers to move on to state.

At CWU Aquatic Center

Top 8 and area consolation finishers

Class 3A

Team scores

1. Hanford, 548; 2. Eastmont, 366; 3. Southridge, 364; 4. West Valley, 218; 5. Kamiakin 167; 6. Kennewick, 149; 7. Sunnyside, 63.

Individual results (Top 2 qualify for state)

200 medley relay--1. Hanford, 1:53.79; 2. Eastmont, 1:59.9; 3. Southridge, 2:06.57; 4. Kennewick, 2:08.94; 5. Kamiakin, 2:24.83.

200 free--1. Megan O'Leary (Sou) 2:02.12; 2. Mylie Oberg, (Han) 2:02.37; 3. Linnea Peacock (Han) 2:03.83; 4. Marisa Broersma (Sun) 2:10.84; 5. Brooke Myers (Eas) 2:13.06; 6. Bettye Eifert (Eas) 2:14.71; 7. Cheyenne Griffith (Han) 2:15.07; 8. Jordyn McDowell (WV) 2:15.75.

200 IM--1. Kristen Bennett (Han) 2:12.11; 2. Hailey Murphy (Ken) 2:16.29; 3. Taylor Fievez (Han) 2:18.63; 4. Anna Eifert (Eas) 2:28.97; 5. Alexis Raber (Eas) 2:31.65; 6. Shaylee Keiffer (Han) 2:31.98; 7. Katherine Rodriguez (WV) 2:42.79; 8. Tess Jenkins (Han) 2:43.57.

50 free--1. Stephanie Tixier (Han) 24.64; 2. Toni Castillo (Sun) 25.82; 3. Alisha Sanchez (Sou) 25.97; 4. Heather Seaman (WV) 26.12; 5. Taylor Burnight (Han) 26.53; 6. Danielle Boatright (Eas) 26.57; 7. Breanna Lyons (Sou) 27.29; 8. Hannah Sams (Sou) 27.94.

1 meter diving--1. Robyn Sundlee (WV) 298.35; 2. Beckie Alderson (Sou) 273.35; 3. Madeline Lambert (Eas) 266; 4. Christina Ramsey (Kam) 265.9; 5. Danielle Freund (Sou) 248; 6. Marina Heminger (Eas) 228.45; 7. Jessica Walton (Ken) 217.95; 8. Nicole Realme (Eas) 217.05; 9. Natalie Cramer (Han) 199.95; 10. Jessica Anderson (Kam) 196.4; 11. Michalla Maupin (Eas) 179.65; 12. Skyler Hammack (Sou) 152.3.

100 butterfly--1. Stephanie Tixier (Han) 58.62; 2. Christina Tixier (Han) 58.93; 3. Hailey Murphy (Ken) 1:00.26; 4. Toni Castillo (Sun) 1:01.42; 5. Katelyn Mclaughlin (Sou) 1:01.57; 6. Linnea Peacock (Han) 1:05.3; 7. Logan Howard (Eas) 1:06.36; 8. Shaylee Keiffer (Han) 1:06.54.

100 free--1. Melissa Merrill (Han) 54.15; 2. Keely Hausken (WV) 55.06; 3. Heather Seaman (WV) 55.76; 4. Alisha Sanchez (Sou) 57.07; 5. Taylor Burnight (Han 58.38; 6. Danielle Boatright (Eas) 58.76; 7. Breanna Lyons (Sou) 1:00.4; 8. Jordyn McDowell (WV) 1:00.79.

500 free--1. Kristen Bennett (Han) 5:16.96; 2. Mylie Oberg (Han) 5:36.21;3. Logan Howard (Eas) 5:37.73; 4. Cheyenne Griffith (Han) 6:03.89; 5. Lyndsey Przbyliski (Kam) 6:07.32; 6. Brooke Myers (Eas) 6:08.4; 7. Allyson Fuller (Sou) 6:09.02; 8. Amy Pfaff (Han) 6:28.41.

200 free--1. Hanford, 1:39.65; 2. Southridge, 1:42.43; 3. Eastmont, 1:50.36; 4. Kamiakin, 2:01.54. 100 back--1. Keely Hausken (WV) 1:01.34; 2. Megan O'Leary (Sou) 1:02.61; 3. Taylor Fievez (Han) 1:03.22; 4. Melissa Merril (Han) 1:04.61; 5. Alexis Raber (Eas) 1:05.5; 6. Allison Maynes (Han) 1:08.95; 7. Hannah Sams (Sou) 1:13.16; 8. DeAndra Scott (Eas) 1:17.57.

100 breast--1. Christina Tixier (Han) 1:09.61; 2. Katelyn Mclaughlin (Sou) 1:11.22; 3. Marisa Broersma (Sun) 1:13.96; 4. Anna Eifert (Eas) 1:17.42; 5. Amanda Roy (Sou) 1:17.91; 6. Katherine Rodriguez (WV) 1:19.95; 7. Tess Jenkins (Han) 1:20.91; 8. Rebeka Deibler (Han) 1:22.59.

400 free relay--1. Hanford, 3:45.18; 2. Southridge, 3:49.79; 3. West Valley, 3:53.57; 4. Eastmont, 4:14.43; 5. Kennewick, 4:25.83; 6. Kamiakin, 4:36.09.