Hanford Champion
Year: 2011
Team: Swimming
District Champions
Hanford earned 10 berths to the 3A state championships and Richland earned 13 berths across ten 4A events as the Falcons and the Bombers both clinched EWL district championships on Saturday at Central Washington University in Ellensburg.

"We just completely dominated finals tonight, both at Richland and Hanford," said Bombers/Falcons coach Kathy Piper, who also noted that this is the first time in both boys' programs' histories that the teams have simultaneously clinched district titles.

"It's an awesome feeling to have both win and go home happy."

Piper was also named 3A district coach of the year and shared 4A coach of the year honors with Davis mentor Carl Scott.

Hanford's 200 medley relay (1:44.39) and 200 free relay (1:33.62) teams both set district records at the meet as did freshman William Wertz in the 100-yard freestyle (48.73).

Wertz also qualified for state in the 100 back (57.62), Italian exchange student Ivan Pedretti qualified for state in the 100-yard breaststroke (1:06.54) for the Falcons and sophomore Jake Douglas qualified in the 100 fly (58.44).

And Falcons junior Cameron Sullivan qualified in the 50 free (24.17) as did the 400 free relay team (3:35.64).

Richland swept all the relays in the 4A competition, which permitted the top two finishers-per-event state allocation, and senior Nathaniel Weinman placed first in the 200 free (1:48.11) and 500 free (4:53.02) en route to being selected the 4A district swimmer of the year.

Also clinching a dyad of district titles was Bombers senior Tyler Pickett in the 200 IM (2:01.88) and 100 free (50.62).

Moses Lake senior Braxton Ford was selected as 4A district diver of the year, scoring 381.45 in the event.

Class 4A

Team scores--Richland 479.50, Moses Lake 417, Wenatchee 411, Walla Walla 265.50, Davis 213, Eisenhower 162.

200 medley relay--1, Richland (Nick Connors, Ryan Francis, Andrew Blanchard, Taylor Armstrong) 1:45.99; 2, Walla Walla (Jonathon Klem, Josh Bumgarner, Patrick Giedeman, Austin Garrett) 1:51.11; 4, Moses Lake (Kalen Connacher, Evan McFarland, Ian Ishwerwood, Parker Merkley) 1:51.95. 200 free--1, Nathaniel Weinman (Ric) 1:48.11; 2, Nick Connors (Ric) 1:48.25; 4, Patrick Giedeman (WW) 1:58.69; 5, Corey Bradshaw (ML) 1:59.12; 6, Ryan Francis (Ric) 2:00.44; 7, Reid Jackson (ML) 2:01.61; 8, Daniel Noteboom (ML) 2:04.53; 11, Josh Bumgarner (WW) 2:06.23; 12, Harrison Ostler (Ric) 2:10.73; 13, Jacob Price (ML) 2:11.17; 14, Gabe Anderson (WW) 2:11.27; 14, Matt Wilwand (WW) 2:16.13. 200 IM--1, Tyler Pickett (Ric) 2:01.88; 2, Jonathon Klem (WW) 2:03.91; 3, Andrew Blanchard (Ric) 2:09.52; 4, Kalen Connacher (ML) 2:12.75; 9, Ian Isherwood (ML) 2:24.14; 10, Brandon Emerson (ML) 2:32.74; 15, Ryder Magnaghi (WW) 3:05.46. 50 free--1, Daemon Vargas (Wen) 23.24; 2T, Taylor Armstrong (Ric), Austin Garrett (WW) 23.76; 5, Evan McFarland (ML) 24.37; 9, Skyler Galloway (ML) 25.45; 10, Braeden Welsch (Ric) 25.53; 11, Damien Cachiotti (ML) 25.54; 13, Josh Phillips (ML) 25.96; 14, Josh Wood (Ric) 26.00. Diving--1, Braxton Ford (ML) 381.45; 3, Patryk Jaruzel (ML) 320.40; 4, Miles Hanson (ML) 270.25; 5, Mitchell Piper (Ric) 253.05; 6, Brian Blowe (Ric) 234.00; 7, Nikhil Malhan (Ric) 212.20; 9, Corey Morris (Ric) 201.40. 100 fly--1, Andrew Blanchard (Ric) 54.43; 2, Jonathon Klem (WW) 55.78; 3, Ashton Pollick (Ric) 57.06; 5, Patrick Giedeman (WW) 1:00.15; 7, Parker Merkley (ML) 1:02.71; 9, Max Troin (WW) 1:03.15; 11, Ian Isherwood (ML) 1:06.09; 12, Troy Boorman (ML) 1:08.45; 13, Nick Osborne (ML) 1:09.85; 14, Bjorn Grindstaff (Ric) 1:16.22. 100 free--1, Tyler Pickett (Ric) 50.62; 2, Austin Garrett (WW) 52.28; 6, Taylor Armstrong (Ric) 55.67; 7, Parkey Merkley (ML) 56.49; 8, Nick Reed (ML) 58.26; 9, Harrison Ostler (Ric) 57.31; 11, Zach Staudenmaier (WW) 58.23; 11, Skyler Galloway (ML) 58.26; 12, Matt Milwand (WW) 59.37; 13, Damien Cachiotti (ML) 59.46; 15, Mitchell Piper (Ric) 1:00.94. 500 free--1, Nathaniel Weinman (Ric) 4:53.02; 2, Nick Connors (Ric) 4:59.18; 4, Corey Bradshaw (ML) 5:21.34; 5, Ryan Francis (Ric) 5:30.95; 6, Ried Jackson (ML) 5:31.62; 8, Daniel Noteboom (ML) 5:47.11; 9, Josh Bumgarner (WW) 5:48.86; 10, Jacob Price (ML) 5:59.16; 15, Ryder Magnaghi (WW) 7:01.64. 200 free relay--1, Richland (Nick Connors, Taylor Armstrong, Nathaniel Weinman, Tyler Pickett) 1:33.65; 3, Moses Lake (Kalen Connacher, Corey Bradshaw, Parker Merkley, Evan McFarland) 1:37.43; 5, Walla Walla (Max Troin, Wiley Townsend, Gabe Anderson, Zach Staudenmaier) 1:47.35. 100 back--1, Ashton Pollick (Ric) 56.48; 2, Trevor Sharp (Ric) 59.82; 3, Kalen Connacher (ML) 59.99; 5, Max Troin (WW) 1:04.16; 8, Nick Phillips (ML) 1:09.12; 9, Austin Armstrong (Ric) 1:08.19; 10, Josh Wood (Ric) 1:08.76; 14, Nick Reed (ML) 1:17.46; 15, Troy Boorman (ML) 1:17.65. 100 breast--1, Dallin England (Ike) 1:04.30; 4, Evan McFarland (ML) 1:08.48; 6, Brandon Emerson (ML) 1:12.05; 8, Zach Staudenmaier (WW) 1:13.19; 11, Braeden Welsch (Ric) 1:14.91; 12, Brian Bateman (ML) 1:16.54; 13, Wiley Townsend (WW) 1:16.94; 16, Alex Pauls (Ric) 1:25.03. 400 free relay--1, Richland (Nathaniel Weinman, Andrew Blanchard, Ashton Pollick, Tyler Pickett) 3:25.81; 3, Walla Walla (Austin Garrett, Parick Giedeman, Josh Bumgarner, Jonathon Klem) 3:36.43; 5, Moses Lake (Corey Bradshaw, Skyler Galloway, Reid Jackson, Daniel Noteboom) 3:44.59.

Class 3A

Team scores--Hanford 219, Eastmont 113, West Valley 103.

200 medley relay--1, Hanford (William Wertz, Andrew Peacock, Keith Meline, Joseph Hendry) 1:44.39. 200 free--1, Derek Savage (Est) 1:51.09; 2, Joseph Hendry (Han) 1:59.82; 3, Sean Stephens (Han) 1:59.94; 4, Jake Douglas (Han) 2:03.08. 200 IM--1, Andrew Peacock (Han) 2:09.30; 2, Keith Meline (Han) 2:11.03; 4, Jevan Phillip (Han) 2:12.82. 50 free--1, Cameron Sullivan (Han) 24.17; 3, Ivan Pedretti (Han) 24.61; 6, Jim Dai (Han) 26.05; 7, BJ Deatherage (Han) 26.07. Diving--1 William Tuthill (Est) 394.35; 3, BJ Deatherage (Han) 335.35. 100 fly--1, Jake Douglas (Han) 58.44; 2, Jordan Hendry (Han) 1:02.27; 3, Ty Hobbick (Han) 1:02.39. 100 free--1, William Wertz (Han) 48.73; 4, Cameron Sullivan (Han) 54.86; 7, Jim Dai (Han) 59.46. 500 free--1, Jevan Phillip (Han) 5:21.80; 2, Sean Stephens (Han) 5:24.54; 3, Stephen Antioniak (Han) 5:39.53; 4, Jordan Hendry (Han) 5:52.33. 200 free relay--1, Hanford (Andrew Peacock, Keith Meline, Joseph Hendry, William Wertz) 1:33.62. 100 back--1, William Wertz (Han) 57.62; 4, Ty Hobbick (Han) 1:05.03. 100 breast--1, Ivan Pedretti (Han) 1:06.54; 2, Andrew Peacock (Han) 1:06.84; 4, Stephen Antioniak (Han) 1:10.56. 400 free relay--1, Hanford (Keith Meline, Cameron Sullivan, Joseph Hendry, Sean Stephens) 3:35.64.

Class 2A

Team scores--Pullman 177, Cheney 91, Selah 78, Prosser 41, Naches 40, Cashmere 25, Liberty 18, Wapato 11.

200 medley relay--1, Pullman (Yihao Jiang, Christopher Li, Daniel Hawbaker, Ian McInturff) 1:42.59. 200 free--1, Rustin Babcock (Chen) 1:51.84. 200 IM--1, Christopher Li (Pul) 2:02.52; 5, Will Burgett (Pro) 2:18.94; 7, Nolan Saam (Pro) 2:20.22. 50 free--1, Kyle O'Malley (LHS) 22.51; 4, James Wildman (Pro) 23.54. Diving--1, Daniel Whitmore (Nac) 274.75. 100 fly--1, Kyle O'Malley (LHS) 54.79; 6, Will Burgett (Pro) 1:02.99. 100 free--1, Rustin Babcock (Chen) 49.89; 3, James Wildman (Pro) 52.79. 500 free--1, Jaeyoung Heo (Pul) 5:06.33. 200 free relay--1, Pullman (Ian McInturff, Yihao Jiang, Daniel Hawbaker, Christopher Li) 1:31.30. 100 back--1, Yihao Jiang (Pul) 56.88. 100 breast--1, Christopher Li (Pul) 1:02.07; 2, Nolan Saam (Pro) 1:04.62; 5, Will Lane (Pro) 1:09.12. 400 free relay--1, Cheney (Ignat Tepp, Joel Watts, Robert Meyer, Rustin Babcock) 3:33.69; 4, Prosser (James Wildman, Will Lane, Nolan Saam, Will Burgett) 3:39.96.

District swimmer of the year

2A--Christopher Li, Pullman; 3A--Derek Savage, Eastmont; 4A--Nathaniel Weinman, Richland.

District diver of the year

2A--David Whitmore, Naches; 3A--William Tuthill, Eastmont; 4A--Braxton Ford, Moses Lake.

Coach of the year

2A--Ed Davis, Pullman; 3A--Kathy Piper, Hanford; 4A--(tie) Kathy Piper, Richland; Carl Scott, Davis.